Savaş Çocukları için Hatay’dayım

Yaşadığım şehirden, yani İstanbul’dan Hatay’a geleli 15 gün oldu. GSK Türkiye’de Kurumsal İletişim Kıdemli Yöneticisi olarak 5 yıla yakındır büyük mutlulukla görevimi yapıyordum ki; birgün ülkemde yaşayan ve beni çok etkileyen savaş çocuklarını farkettim. Ülkemde yaşanan bazı durumlar karşısında konsantre olmakta güçlük çektiğim zamanlar yaşamaya başladım.

ceylan-kalyon_-hatay-assignment2Türkiye, sınırını savaştan kaçıp ülkesini terk etmek zorunda kalan bu insanlara açtığından beri; tüm bu savaş mağduru insanlar, kendilerini Türkiye şartlarına adapte etmeye, düzene tutunmaya çalışıyor. Türkiye, şu anda dünyada en çok mülteci nüfusu barındıran ülke olarak; kayıtlı 2,7 milyon tahmin edilen 3 milyondan fazla geçici koruma altındaki insana ev sahipliği yapıyor. Bu insanların yarısından fazlasının  18 yaşın altında çocuk olması da insanın içini acıtan başka bir konu maalesef.

Suriyeli mültecileri TV ve gazete haberlerinde fark etmiş ama karşılaşma imkanı bulamamıştım. Birgün trafikte beklerken yolda bebeğiyle dilenen bir dilenci kadın gördüm, dilimizi konuşamadığı için gözleriyle yardım istiyordu. O gözler beni o kadar etkiledi ki… Camı açtım. Kadın yanıma gelip birşeyler söyledi ama anlamadım. Sonra düşündüm; aynı dili konuşsak acaba onunla empati kurabilir miydim?   Önemli olan hissetiklerimizi paylaşmaksa eğer, o gözlerde; ülkemde yaşanan insanlık dramının boyutlarını gördüm!  Hissettiklerini anlamak için empati kurmaya çalıştım, çok acı olsa gerekti!  O gün trafikteki kadına bireysel desteğim çok faydalı olamazdı ama onlar için birşeyler yapabilirdim.

PULSE Gönüllüsü Olabilirdim!

GSK’nın tüm çalışanlarına sunduğu bir global sosyal sorumluluk projesi var, PULSE. GSK çalışanları, 2009’da başlayan “PULSE Gönüllülük Programı” kapsamında profesyonel uzmanlıklarını 3 ya da 6 ay süreyle, az gelişmiş ülke ve bölgelerde yaşayan insanların sorunlarını çözmeye çalışan uluslararası sivil toplum kuruluşlarının hizmetine sunuyorlar. PULSE ülkeleri arasında Türkiye yoktu. Öncelikle PULSE ülkelerine Türkiye’yi de dahil etmek için bağlı olduğum İletişim Direktörü Tuğba Çamlı Cantürk ile çalışmaya başladık. GSK Merkezi İngiltere’de oraya gidip program koordinatörlerine durumu anlattık. Ülkemizde son yılların en büyük insani krizinin yaşandığını, bu bölge için çalışmak isteyecek arkadaşlarımızın olacağını aktardık. Kabul ettiler ve başvuruya açtılar. Bu kazandığımız ilk zaferdi, Tuğba’ya bugünkü hayalimin gerçekleşmesine olan katkısından dolayı bir ömür minnettar kalacağım heralde. Tabiki hemen başvurdum ve uzun mülakatlardan, sınavlardan, değerlendirmelerden sonra yöneticimin de onayıyla PULSE Gönüllüsü olmaya hak kazandım.  Türkiye’den sadece ben varım şimdilik ama inanıyorum zamanla artacaktır.

ceylan-kalyon_-hatay-assignment1
Antakya/Hatay

Evet, bugün artık tüm dünya çocukları için çalışan uluslararası bir STK’da 3 ay süre ile kendi uzmanlığımca görev yapıyorum. Save the Children, her çocuğun bir geleceği olması gerektiğine inanıyor.  Türkiye’de ve dünyada her çocuğun hayata sağlıklı bir başlangıç yapabilmesi, eğitime eşit fırsatlarla erişebilmesi ve her türlü mağduriyetten korunabilmesini amaçlıyor.

Kariyer geçmişimde; iletişim stratejisi oluşturma, uygulama, yönetme, sosyal medya yönetimi ve sosyal sorumluluk çalışmaları, gazetecilik, dergicilik gibi beceriler var. Buradaki görevimde dış iletişim ilişkilerinin geliştirilmesinden iletişim stratejisi oluşturmaya kadar kendi uzmanlığımca onlara katkı sağlayacak konularda çalışacağım. Böylelikle birkaç tane bile olsa bu çocukların hayatlarında bir fark yaratabileceğim.

Şu anda yanıbaşında hala devam eden bir savaş olan, Türkiye’nin güney sınır illerinden birinde, Hatay’da yaşıyorum. Güzel insanları, kültürü ve yemeklerinin yanı sıra burada bölge halkına, savaş çocuklarına yakınen destek sağlama imkanım var.

dsc_1018
Altınözü/ Hatay

Bu hayatımdaki en anlamlı deneyimlerden biri olacak biliyorum ve kelebek etkisine inanıyorum. “Tek birşey değişirse herşey değişir” Ve ben değiştirmeye hazırım!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s