Çocuklar unutmuyor, unutamıyor

Geçtiğimiz haftalarda çocuk istismarı ile ilgili gelişmeleri içeren bir rapor hazırladım. Tam 23.000’den fazla haberi okudum, tekrarlarını eledim ve sonuç 9143 adet çocuk istismarı ile ilgili haber var güzel ülkemde. Bu haberlerin hepsi gerçek rakamları yansıtmıyor elbette, raporlanamayan var, raporlanmayan var, davası açılmayan, “Çocuk hayal görmüş” diye kapananı var, istismardan sayılmayanı var, var da var…

“Kurşun yarası nasıl tam olarak iyileşmez, izi kalırsa çocuğun yaşadığı cinsel ihmal ve istismar da autismkişide aynı etkiyi yapar. Travma etkisi oluşturur. Bu, toplumun içe kanayan yarası…” diyor Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan. Anladığım; çocuklar unutmuyor çocuk diye,  gülmeye, oynamaya devam edebiliyor diye.

Çocuk istismarı, tüm dünyanın kanayan yaralarından biri elbette ama benim güzel ülkemde muamelesi hoş değil! O ne demek dersen şöyle ki; çocuk gelin gerçeği var ama istismardan sayılmıyor, gelenek bu deniliyor. Çocuk tacizi var, “Çocuk hayal görmüştür, ne ayıp konuşulmaz öyle şeyler” deniliyor.

Çocuk kelimesinin yanına yakışmayan tanımlamalar var

İstismar sadece cinsel olmuyor elbette; fiziksel, duygusal, ihmal edilme gibi türleri var. İhmal edilen ve duygusal istismara maruz kalanlar hiç yok bu haberlerde. Mesela sokak çocukları ve çocuk işçiliği ile ilgili bir rapor bile yok elimizde! Nedeni var elbette.

Şöylimg_1586e ki; sanayide, Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu’na tabi küçük iş yerlerinin ( 50’den az kişi çalıştıran)  4857 sayılı İş Kanunu kapsamı dışında olduğunu ve onları denetleyemediklerini söyleyen yetkililerimiz, mecralarımız var. Yani tarımda çalışan çocuk işçilerin, sokakta seyyar satıcı olarak  çalışan çocukların,  ev hizmetlerinde çalışan çocukların sayısı, şartları belli değil! Milliyet haberi için bknz:

Çocuk kelimesinin yanına yakışmayan tanımlamalar var; çocuk işçiliği, çocuk istismarı, çocuk tacizi, çocuk mahkum, çocuk gelin, sokak çocuğu…

Küçük çocuklar evlendiriliyor, çalıştırılıyor, satılıyor bir şekilde kayda geçtikten sonra haberimiz oluyor. O da o haberi görürsek. Bu ülke vatandaşı olarak çocuklarının güvende olmadığını bilerek çocuk yetiştirmeye çalışan ebeveynler, dünyadan bir haber olan bu korkunç olaylarla karşılaşınca haberdar olan çocuklarımız var.

Aslında ben uzaydan gelmiyorum, İstanbul’dan geliyorum tüm bu olayların en çok olduğu şehirden. Duyarsız da değilim hatta fazla duyarlı olarak tanımlar insanlar beni. Buna rağmen şaşkınım, üzüldüm. Üzüldüm hafif kalıyor anlatmaya, tüm bu haberler içimi dağladı.  Görmüyor muydum?  Elbette görüyordum, ama canımı acıttığı için kafamı çeviriyordum. Keşke öyle yapmasaymışım, paylaşsaymışım, dinleseymişim, duysaymışım karanan hayatların saygısına!

Sadece 1 yılda medyada yer alan haber sayısı; 9143

Çocuk istismarı ile ilgili Türkiye’de son bir yılda raporlanan ve habere konu olan 9143 haber var. Birden fazla yansıma alanlar da var elbet ama rakam bu.  Evlendirilenler, tacize uğrayanlar, hayatını kaybedenler, eğitimden mahrum kalanlar, fiziksel şiddete uğrayanlar, çocuk işçiler… Çocuk Hakları Koruma Komisyonu, partilerin kadın kolları, dernekler, STK’lar, Barolar, Belediyeler gibi savunmacıların haberleri de var.  2016’nın haberlerinden benim için öne çıkan bazı başlıklar  şöyle;

 • Çocuk cezaevlerindeki kapalı görüşün kaldırılması için kanun teklifi verildi.
 • TBMM Çocuk İstismarını Araştırma ve Önleme Komisyonu kuruldu.
 • Türkiye’de yaklaşık 16 milyon yoksul var, yüzde 44,3’ü çocuk. (TÜİK verilerine göre)
 • Türkiye’de her üç çocuktan biri şiddetli maddi yoksulluk çeken hanelerde yaşıyor. (Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) 2014 verilerine göre)
 • Çocuk istismarı konusuna dikkat çeken Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Türkiye’de bin 377’si erkek, 9 bin 718’i kız çocuğu olmak üzere toplam 11 bin 95 çocuk cinsel suçlara maruz kaldığını görüyoruz” dedi.

  cocuk-gelin

 • Çocuk istismarı konusunda; 2008 yılında 4 061 olan açılan dava sayısı 2009 yılında 12 bin 635’e, 2010 yılında 16 bin 135, 2011 yılında 16 bin 828, 2012 yılında 17 bin 589, 2013 yılında 17 bin 948, 2014 yılında 18 bin 104, 2015 yılında ise 16 bin 957 ye çıktı.
 • Eğitim-Sen 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Değerlendirme Raporu’na göre; kız çocuklarının okullaşma oranının düştüğü, çocuk işçiliğinin arttığı vurgulandı.
 • IŞID, kaçırdığı çocukları seks kölesi olarak satıyor, işkence edip katlediyor özellikle zihinsel engelli olan çocukları intihar bombacısı olarak kullanıyor. (BM Çocuk Hakları Komitesi’nin geçen yıl açıkladığı rapora göre)
 • Adalet Bakanı Bozdağ; 0-6 yaş arası 528 çocuğun bakacak kimseleri olmadığı için cezaevlerindeki mahkum anneleri ile birlikte kaldıklarını açıkladı.
 • 2009’da hapse giren çocuk sayısı bini bulmazken 2015 yılında cezası kesinleşen çocuk mahkum sayısı 6000’i buldu.
 • 292 bin çocuk yasal olmayan şekilde çalıştırılıyor.  (TUIK araştırmasına göre)
 • UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, TBMM’de daimi bir Çocuk Hakları Komisyonu kurulması önerisinde bulundu. Duamelle, erkek çocuklarına yönelik şiddetin ise ciddi şekilde raporlanmadığına ve rakamlara yansıtılmadığına da dikkati çekti.
 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi Şiddet ve Travmaların Önlenmesi Program Direktörü Dr. Dinesh Sethi; şiddet ve kötü muamelenin fiziksel, duygusal, ihmal ve istismarı içerdiğini ancak cinsel istismarın erkek çocuklarda yüzde 6, kızlarda ise yüzde 14 oranında olduğunu bildirdi.
 • DİSK temsilcisi Nihat Bencan, Türkiye’de 1 milyona yakın çocuk işçinin değişik sektörlerde çalıştığını, son 3.5 yılda ölen çocuk işçi sayısının ise 194 olduğunu belirtti.

cocuk-isciligi

Maddelerin hepsini okuyup buraya geldiyseniz ne mutlu bize! Duyarlı insanlar hala var işte! Demek ki; hala umudumuz da var.  Birden hepsini okuyunca ne hissettiniz bilemiyorum ama ben hiç iyi hissetmedim, günlerce etkisinden de çıkamadım. Her biri araştırma konusu olur şimdilik takatim bunları yazmaya yetti.

TBMM Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonu çalışmalarını tamamlayarak taslak bir rapor hazırlamış, rapor TBMM’ye sunulacakmış. Twitter hesaplarından paylaşılan raporun detaylarını bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Ceylan Kalyon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s