Bir Uçurtma Düşün Savaş Uçaklarını Durduracak

Çocuk dünyası; çok renkli, samimi, içten, sevgi dolu ve neşeli…

Öylesine neşeli, öylesine renkli ki onlar her koşulda hayata aynı gözlerle bakmaya gayret ediyorlar sanki. Ama savaşın çocukları için bu dönem kısa sürmüş olacak ki; onlardan bazılarının fotoğrafına baktığında; savaşın etkileri tüm o çocukluğa has sıfatların üzerine  gölge gibi çökmüş! Büyümüş de küçülmüş gibiler, yaramazlık yapacak halleri yok, çocuk gözleri eski neşesini kaybetmiş.

Kobane

Bugün bir kısa film izledim. Suriye sınır köylerinden birinde yaşayan iki küçük kardeşin, savaş uçaklarına karşı birleşip plan yapması, diğer arkadaşlarını bu plana dahil etmesiyle başlıyor. Çocuk gözünden yapılan bu naif planda çocukların tek ortak amacı var; insanlar ölmesin!

Filmdeki çocuklar henüz savaşın yarattığı zalim ortama maruz kalmamışlar. Onlar sınırda yaşayan çocuklar. Üzerlerinden savaş uçakları uçuyor. Duyuyorlar ki; bu uçaklar bomba atıyor ve insanları öldürüyor. İnsanlar ölmesin diye uçurtmalarıyla savaş uçaklarını durdurmaya çalışıyorlar.

593731133_1280x720Çocuklar, ne hangi insanların öldüğü ile ilgileniyor ne de savaş uçaklarının kimin olduğuyla. Onlar insanların yaşamasıyla ilgileniyorlar küçük dünyalarında. Çünkü samimiler, içtenler, sevgi dolular…

Anlayamıyorlar, neden insanları öldürmeye çalışıyorlar ki? İnsanlar ne yapmış ki?

cwmpwe1wuaaeoll

Filmde emeğe geçen herkesi tebrik ediyorum.  Serdal Altun yönetmenliğinde çekilmiş kısa filmi izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Çocuk samimiyeti, saflığı, sevgisi içimizdeki çocukta var, ben içimdeki çocuk ölmesin diye mücadele ediyorum, sizi de o güzel dünyadan bakabilmeye en azından gayret etmeye davet ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s