O bebekler aslında yoklar!

Savaşın çocuklara, kadınlara, erkeklere, çevreye, doğaya, özgürlüğe, insanlığa vurduğu darbenin farklı bir yüzü daha var. “Vatansızlık”

Daha annesinin karnındayken savaştan kaçan bebekler var. O bebekler yerlerinden edilmiş bebekler. Sığındıkları ülke topraklarında doğan bebekler. Ne anne babasının ülkesinden ne de sığındığı ülke vatandaşlarının ülkesinden. Bu bebekler vatansız, bir kimlikleri yok. Sadece doğum belgeleri var. Bu doğum belgesi kimlik yerine geçemiyor ve sağlık, eğitim, güvenlik gibi sosyal hizmetlerden mahrum kalıyorlar.

Bu durum yani vatansızlık aynı zamanda çocuk işçiliği, erken evlilik, yasa dışı evlat edinme veya cinsel istismar gibi konularda korunmasızlık getiriyor. 

vatansiz-dogan-suriyeli-bebekler-8926483_o
Euronews 

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine ve Bianet’in haberine göre; 2 milyon 200’ü çocuk olmak üzere toplam 4 milyon 720 bin civarında Suriyeli, bugün yerinden edilmiş insan olarak hayatını başka ülkelerde sürdürüyor. Bunlar yalnızca kayıt altında olanlar. Aynı veriler, bu süreçte 140 bin bebeğin ‘sürgünde’ dünyaya geldiğine işaret ediyor. Bağımsız araştırma kurumları ise sadece Türkiye’de doğan mülteci bebek sayısının 170 ila 200 bin civarında olduğunu vurguluyor.

Yeni doğan bebekler  Türk makamlarında ya da Suriye Konsolosluğu’nda kayıt altına alınabiliyormuş. Ancak durum, az önce bir solukta okuduğunuz cümle gibi kısa zamanda ve kolay olmuyor.  Türk makamlarına başvuru sürecinde, bir çok prosedürü yürütmek için resmi evraklar temin etmeleri gerekiyor, savaş halindeki ülkelerinden.

suriyeli-siginmaci-reuters-promo
Photo: Reuters/ H.Khatib

Suriye Konsolosluğu üzerinden başvurduklarında ise; az sayıda insanın çalıştığı konsolosluklarda günlerce sırada beklemeleri gerekiyor. Sıra onlara geldiğinde ise bu sefer Suriye’nin sistemi için gereken evrakları temin etmeleri gerekiyor. Savaştan kaçtıklarından bu belgeler ellerinde yoksa süreç devam edemiyor. Başvuru için ödenmesi gereken mebla ise işsiz insanlar için oldukça yüksek oluyor.

Bir de Suriye ve diğer birçok Arap ülkesinde bebekler vatandaşlık hakkını  babadan devralıyor. Bu durumda eğer Suriyeli mülteci anne, eşini kaybettiyse zaten bebeğini Suriye vatandaşı olarak kaydettiremiyor.

UNICEF’in 2014 yılında yayımladığı rapora  ve Hürriyet’in o yıllardaki haberine göre; Suriye’deki iç savaştan 5.5 milyon çocuk etkilendi, 10 bin çocuk savaşta öldü. Toplam 8 bin çocuk iç savaşta anne, babası ve ailesini kaybederek kimsesiz kaldı. 450 bini Türkiye’de olmak üzere 1.2 milyondan fazla çocuk, komşu ülkelerde mülteci olarak yaşamak için ülkelerini terk etti. Haberin tamamı için tıklayın. 

Vatansızlık sözlüğüme giren yeni bir kelime…

Bu kelimenin ne ifade ettiği ile ilgili empati yapayım diyorum beceremiyorum…

Euronews’ün Yunanistan’daki Suriyeli vatansız bebeklerin anneleriyle yaptığı röpörtajı buradan izleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s