Geçici Koruma Altındaki Çocuklara Geçici Eğitim Merkezleri

Save The Children, tahminimizden uzun kalan misafirlerimize en azından temel düzeyde haklarını verebilelim diye yetkililere destek olmaya çabalıyor.

Hatay Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün (MEB) onayı ile Eylül 2015’de “Kayıp Nesil Olmasın” (No Lost Generation) adlı bir eğitim projesi başlatmışlar. Proje  başlangıcında 4 okulla çalışırken projenin başlamasıyla Hatay Valiliği’nin desteği ve izni ile bu sayıyı son bir yılda 53’e çıkartarak yaklaşık 15.000 çocuğa destek vermişler.

Burada sayıların bence hiçbir önemi yok, herkes kendi alanında üretmeye, değer katmaya devam ettiği sürece birbirimizin umudu oluruz, gerçekten kaybetmeyiz. Onlar için en önemlisi de bu olsa gerek, umutlarını kaybetmemeleri!

capture
Save The Children’ın izniyle…

Eğitim alanında okul araç ve gereç ihtiyacı hem öğretmenler hem de aileler için bir maliyet getiriyor. Save the Children; yetkililerin izniyle ve okul yönetimlerinin belirlediği ihtiyaçlar çerçevesinde öğrencilere içinde eğitim araç ve gereçlerinin bulunduğu okul çantaları, öğretmen eğitim ihtiyaç setleri, hijyen setleri ve el sanatları setleri dağıtmış. El sanatları setleri çocukların yaşadıkları duygusal travmalardan sonra iyileşebilmeleri için de terapi niteliği taşıyormuş. Bazı gerçekler sadece birer cümle olarak sarfedilemiyor. Terapi niteliği taşıyabilecek el sanatları setleri mesela…

Savaş Tankında Sallanmayı Hayal Etmek

Bir çocuk düşün ev bildiğinden, yurt bildiğinden koşarak uzaklaşmak zorunda kalmış. O yolda koşarken annesinin, kardeşinin veya babasının veya hepsinin ölümüne şahitlik etmiş. Dilini bile bilmediği insanlar arasında güvenmeye, hayata tutunmaya çalışıyor. O çocukların çizdiği öyle resimler var ki mesela insanın ici acıyor. Tankın topunun üzerinde sallanan bir çocuk çizmiş mesela, binaların üzerinden uçan, bomba atan savaş uçakları çizmiş altında ölen insanlar var bir de üzerini de kırmızı ile göle benzetmiş, kan olsa gerek… İnsan içinde yaşadığı dünyayı sorguluyor bu resimleri görünce. Bir çocuğa yaşatılan bu travmadan sanki ben sorumluyum, üzülüyorum hem de çok.

drawing
“Faisal*, 9 yaşında”                                                                                                                                     Resim Save the Children’ın izniyle, çocukları koruma ilkesine dayanarak isim değiştirilerek paylaşılmıştır.

Bir taraftan kötülükler var evet ama bir taraftan da tamir etmeye çalışanlar var. Save The Children 1919 yılında kurulmuş bir insani yardım derneği, odağını hiç kaybetmemiş olması çok güzel. Dünya’da 120 ülkede faaliyet gösteriyorlar. Çocuk Koruma ana odağında çocukların eşit şartlarda yaşayabilmesi için çalışıyorlar.

Geçen haftalarda Geçici Eğitim Merkezleri’ne dağıtıma gittim. Geçici eğitim merkezleri; geçici koruma altındaki misafirlerimizin eğitim aldıkları yerler oluyor. Antakya’nın bir ilçesinde derneğe verilen okul listesine göre geçici eğitim merkezlerine okul araç gereçleri, hijyen setleri, öğretmen setleri yardımı yapılıyor. Kamyonlar okula yaklaştığında bir koşturma bir telaş kaplıyor çocukları. Merak ediyorlar neden buradayız, kutuların içlerinde ne var vs. Onların yardıma muhtaç hale gelmesinden oldukça mutsuz olduğum için yardım malzemelerine gösterdikleri sevinç karşısında onlar kadar mutlu olamıyorum.

ceylan-kalyon_dagitimÇok güzeller, pırıl pırıl bakıyorlar, biraz ürkek, biraz çekingen, sevimli, şanslı olduklarının sonsuz farkındalar. Neden mi şanslı? Çünkü okuldalar, yaşıtları veya daha da küçükleri, çalışmak durumunda kalabiliyor. Tarlada, bahçede, sokakta, evde… Çocuk işçiliği diye bir şey var ya dünyada, ülkemizde de var maalesef.

Save The Children, çocukları eğitimden uzak tutan ana faktörü yoksulluk olarak tanımlıyor. Ailelerin çocuklarını okula göndermeleri için finansal yükü hafifletmek üzere kaymakamlıklarla işbirliği yapıyor. En korunmasız çocukları belirlemek için kaymakamlıklarla yakından çalışarak, 432’si okula gitmeyen 1091 çocuğa ulaşım desteği sağlayarak çocukların tam zamanlı eğitim almasını sağlıyor. Aynı zamanda MEB İl Müdürlüğü’nün gözetiminde sığınmacı çocuklarla okul aktivitelerinin haricinde çeşitli aktiviteler planlayıp adaptasyon süreçlerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Geçici eğitim merkezlerinin çoğu, eğitim-öğretim kurumu olarak tasarlanmadıkları için Save The Children çocuk koruma sorumluluğunu yerine getirmek istemiş ve binaları eğitime uygun hale getirmiş. Sınıfların kapasitesini genişletmek üzere iki okulu onarmış, 2017 başında da bitmesi beklenen üç okulun daha onarımını sürdürüyorlar.

capture1Hatay’ın Kumlu, Erzin ve Arsuz ilçelerinde ise 1530 öğrencinin eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak 3 okul daha inşa edecekler. İnşaat tamamlandığında okulların mülkünü sadece okul olarak kullanılmaları şartıyla tamamen MEB’e bağışlayacaklar.

Uluslararası insani yardım dernekleri tüm dünyada bağışçıların destekleriyle faaliyet gösteriyorlar. Şirketler gibi bir ülkeye, bir insana, bir fona ait değiller. Dünya bağışçılarının desteklerini tüm şeffaflığıyla ihtiyacı olan yerde en etkin şekilde kullanıyorlar.

Save The Children ise en eski temsilcilerinden biri ve ben buna burada görev yaptığım hergün şahitlik ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s