İnsanlık Gözlüğü ile Çocuk İstismarı

Geçtiğimiz Nisan ayında kurulan Çocuk İstismarı Araştırma Komisyonu raporunu hazırlamış TBMM’ye sunacakmış. Bu aralar gündemim bunlar olduğu için dikkatimi çekti. Çocuk istismarının önlemesi için alınması gereken önlemlerin özetini içeren 84 maddelik özet raporda benim ilgimi çeken şöyle maddeler var.

ynmngkMadde 4. TCK’nın 103 üncü maddesindeki cinsel istismar tanımı fiziksel temas içermeyen cinsel eylemleri de kapsayacak şekilde düzenlenmelidir.

Madde 5. TCK`nın 103 üncü maddesinin 1 inci ve 2 nci fıkraları Anayasa Mahkemesi’nin iptal gerekçeleri de göz önünde bulundurularak ivedilikle yeniden düzenlenmelidir.

Bu çok önemli zira insana, hele ki çocuğa yapılan cinsel istismarın hafifletici bir sebebini, insanlık sevgisinden ölen yüreğimde ben bile bulamıyorum.

 

Madde 9: Çocuğun bakımından sorumlu olanların, çocuğu ihmal etmeleri veya istismara neden olacak bir riskle karşı karşıya bırakmaları durumunda alacakları cezai yaptırım artınlmalıdır.

Çocuk istismarı olarak telaffuz edildiğinde ilk aklıma gelen cinsel istismar oluyordu. Save the Children’da görevime başlar başlamaz Çocuk Koruma Eğitimi verdiler. Bu eğitimde istismar türlerini, istismara uğrayan çocuğu nasıl ayırt edebileceğimi, şüphelendiğim bir durum olduğunda Çocuk Koruma & Güvenlik birimine bildirmem gerektiğini, dünyadaki istismar oranlarını vs birçok şey öğrendim.

Bu konuya, amacı çocukları korumak olan Save the Children’ın  bu denli hassas ve özverili yaklaşmasına şaşırmadım ama çok da sevindim. Eğitimde; istismarın duygusal, fiziksel, cinsel ve ihmal olarak ayrılabileceğini öğrendim. Bir çocuğu gereksiz yere ağlatmaktan tutun da eğitim, beslenme gibi temel haklarına erişimini engellemek, çalıştırmak, pornografik içeriklere maruz bırakmaktan çıkın. Düşündüğümüzde geleneğe, çevreye, kültüre bağlanabilen bazı durumlar dahi aslında istismara giriyor, çünkü temel insan hakkı!

Çocuklar sizin soyadınızı taşıyor diye sizin değil yani; bir birey ve demokrasilerde her bireyin hakları var.

Save the Children çocukların bu temel haklara erişimini sağlamakla birlikte çocukların haklarının savunuculuğunu yapıyor.

Madde 13. Çocuk gelişimi ve istismarı konusunda anne ve babalara, annenin gebelik döneminden başlamak üzere mecburi eğitim verilmelidir.

Madde 72. Okullarda velilere çocuk gelişimi, ebeveyn-çocuk etkileşimi, acil durumlar ve istismar konulu eğitimler verilmelidir.

Eğitim çok gerekli olmaz mı? Sonuçta insan yetiştiriliyor, hiç kolay olmasa gerek. Biraz araştırdım konuyu Prof.Dr.Vedat Şar’ın web sitesindeki bir makalesi şöyle diyor:  “Çocuk eğitimi için en önemli etken ailedir. Bütün diğer etkenler aile unsurunun süzgeçinden geçtikten sonra etkilerini gösterirler. Çocuğun başına ne gelirse gelsin, ailenin bunu tamponlama ya da etkisini şiddetlendirme gücü vardır. Genel olarak, ailede sosyolojik kendilik düzleminde davranışların egemen olması aile dışı stres verici olayların hazmedilmesini güçleştirir. Ancak bir çok aile bu özelliğinin farkında olmadığı için ana ya da baba kendisinin hangi davranışlarının bu olumsuz etkiyi yaptığını anlayamaz ve bunları düzeltemez.” Metnin tümü için buraya tıklayabilirsiniz.

Madde 14. Başta Polis ve Jandarmanın Çocuk Büroları olmak üzere çocukla temas eden tüm devlet personelinin özel eğitim alması sağlanmalıdır.

Yine Prof.Dr.Vedat Şar travmalarla ilgili makalesinde şöyle diyor; “Her insan çocukluk döneminde az ya da çok stres verici etkenlerle ya da kimi arzularının doyurulamaması gibi gerçeklerle karşılaşır ve bu yaşantılar normal koşullar altında bir travmaya dönüşmez. Ancak gerek yaşanan stres verici olayın şiddeti gerekse cereyan ettiği aile ve çevre koşullarının uygunsuzluğu, bu gibi yaşantıları travmatik bir sürece dönüştürebilir. Bu ise bütün bir yaşamı etkileyecek psikolojik sonuçlar doğurabilir.”

Madde 80. Geçici barınma merkezlerinde kalan çocuklara yönelik gerekli koruma sistemi oluşturulmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

dsc_0630Save the Children tam da burada çocuk koruma ilkesinden hareket ederek, geçici eğitim merkezlerinde eğitim gören çocukların güvenliği için bu binaları iyileştirmiş, eğitime elverişli hale getirmiş.  Savaş mağduru çocukların yaşadıkları travmadan uzaklaşabilmeleri için psikososyal destek ve koruma sağlayan çocuk dostu özel oyun ve aktivite alanları oluşturmuşlar.

Psikolojik olarak özel ilgi ihtiyacındaki çocuklar tespit edilip sahada bulunan deneyimli psikologlar eşliğinde destek sağlamışlar.  Savaş çocuklarının ağırlıklı yaşadığı mahallelerin sakinleriyle çocukların korunması için alınması gereken önlemler konusunda toplantılar düzenlemişler.  Save the Children tüm projelerinde ( okul inşaatı iyileştirmesi dahil) bir çocuk koruma uzmanının görüşünü alarak ilerliyor.

Raporda yapılması önerilenlerin oldukça umut verici olduğunu düşünüyorum, umuyorum bir an önce önceliklendirilir ve hepsi özenle hayata geçirilir.

Ben otorite değilim tabi bu arada. Sıradan bir vatandaş olarak duygularımı aktarıyorum yine de hukuki olarak bilmediğim bir şey olabilir, insanlık gözlüğü ile kendimce yorumladım.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s