Savaşın bir etkisi daha; insan ticareti artıyor!

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı’nın İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile birlikte çalıştığı bir bilgilendirmeyi paylaşmak istiyorum.

Konu: İnsan Ticareti.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü insan ticareti mağdurlarını özetle şöyle tanımlıyor:

“Zorla çalıştırmak, hizmet ettirmek, fuhuş yaptırmak veya esarete tabi kılmak ya da vücut organlarının verilmesini sağlamak maksadıyla; tehdit, baskı veya şiddet uygulamak veya çaresizliğinden yararlanarak rızasını elde etmek suretiyle  ülkeye sokulan veya ülke dışına çıkarılan, kaçırılan veya barındırılan kişidir.”

Savaş, göç, işsizlik ve yoksulluk gibi nedenler insanları tehlikelere açık hale getiriyor son yıllarda bu suça maruz kalan, sayıları giderek artan insanlar var.   

14317425_10154402929681597_9110719985695052229_n
Tüm dünyada çocuk istismarını önlemek üzere çocuk yararı için çalışan uluslararası bir insani yardım derneği olan Save the Children’ın izniyle kullanılmıştır.  Photo: Pedro Armestre

Yanıbaşımızda bir savaş var ve dilini bile bilmediği bir ülkede insanlar kandırılabiliyor. Maalesef en çok da kadınlar ve çocuklar…

“İnsan tacirleri tuzağa düşürdükleri kişileri zorla çalıştırıyor ve kazançlarına el koyuyorlar.”

İnsan ticareti olarak değerlendirilebilecek eylemlerden bazıları ise şöyle;

 • Çocukların dilendirilmesi,
 • Yan kesicilik, kapkaççılık, hırsızlık yaptırılması
 • Atölyelerde, tarımda ve benzer yerlerde zorla çalıştırılması
 • Kız çocuklarının para karşılığı evlendirilmesi
 • Kız veya erkek çocukların, kadınların fuhuşa zorlanması
 • Bebeklerin başka ailelere evlatlık olarak satılması
 • Kişilerin organlarının yasadışı bır şekilde alınması ve satılması
 • Kadınların ve kız çocuklarının evlendirilmek, fuhuş veya diğer hizmetler için, erkeklerin savaşmak veya diğer hizmetler için zorla veya kandırılarak çatışma bölgesine gönderilmesi

Bunlar bir çok ülkede oluyor elbette bizim ülkemizde de oluyor. Özellikle savaş sırasında ülkesinden kaçıp ülkemize sığınan insanlar için ise oldukça olası durumlar olabiliyor. İnsanın her türlüsü var maalesef, dini, dili, ırkı, cinsiyeti fark etmeksizin zalimleşebiliyor, gözlerini para bürüyebiliyor.

İnsan ile ticaret kavramlarının yan yana gelişi bile rahatsız ederken bazılarını bazıları için ise fırsat kapısı olabiliyor. Mağdurların neden bir şekilde kaçıp kurtulamadığını tahmin etsemde gerçek sebeplerini bilmiyordum.

Mağdurlar neden kaçıp kurtulmaz?14354998_10154414045801597_3669273092742386347_n

 • Pasaport/kimlik belgelerine el koyabilirler.
 • Dövmekle, öldürmekle, ailesine zarar vermekle tehdit edebilirler.
 • Polise şikayet etmekle tehdit edebilirler.
 • Mağdur fuhuşa zorlandıysa, yaptığı işi ailesine söylemekle tehdit edebilirler.
 • Mağdurları dövebılir, yaralayabılır, cinsel saldırıda bulunabilir, hatta öldürebilirler.

157 Yabancılar İletişim Merkezi İhbar Hattı

Dünyada Artan Bir Tehlike: İnsan Ticareti başlığıyla çalışma alanımıza giren bilgilendirme şöyle devam ediyor.  “Siz veya tanıdığınız biri böyle bir durumda ise en yakın polise veya jandarmaya giderek yardım isteyebilirsiniz. Mültecilere destek veren sivil kuruluşlarına başvurarak onların sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz.  Bulunduğunuz yerden ayrılamıyorsanız veya bu durumda olan birini biliyorsanız, 157′yi arayarak yardım isteyebilirsiniz.”

fullsizerender-1157 Yabancılar İletişim Merkezi, Arapça, Farsça, Ingilizce, Rusça, Almanca ve Türkçe dillerinde 7 gün 24 saat hizmet veriyormuş, ücretsizmiş ve kimlik bilgilerini vermeden de yardım alınabiliyormuş. Ayrıca, 155 Polis veya 156 Jandarma yardım hatları da ücretsiz aranabiliyormuş.

İnsan Ticareti, Türk Ceza Kanunu’na göre cezası ağır bir suç olmakla birlikte bu suçu işleyenler ve suça aracılık edenler 12 yıla kadar hapis cezası alabiliyorlarmış.

Peki insan ticaretine karşı ne tür önleyici tedbirler alınıyor?

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde şöyle bir açıklama var konuya dair; ” Bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri, insan tacirlerinin hassas grupları kolay şekilde kandırarak tuzaklarına düşürmelerini engellemektedir. Bu tedbirlerin başında “İnsan ticareti ile mücadelede kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi projesi” gelmektedir. Ayrıca “İnsan ticareti ile mücadelede Türkiye‟nin çabalarına destek ve insan ticaretine konu kişilerin adalete erişimini teşvik projesi” kapsamında da insan ticaretini önleme ve bilinçlendirme faaliyetleri düzenlenmektedir. Son olarak “İnsan ticaretinin önlenmesi ve mağdurlarının korunması kanun tasarısı taslağı‟ na ilişkin çalışmalar da devam etmektedir.” deniliyor.

Geçtiğimiz gün vatansızlıkla ilgili bir yazı yazmıştım. Savaştan kimliksiz kaçıp ülkemize sığınan ya da burada doğan çocuklar insan ticareti için açık hedef halindeler mesela. Cismen varlar ama resmen yoklar!

Çevremizde yukarıda yazılan suçların işlendiğini görüyorsak bu hattı arayıp ihbar edebiliyoruz. Emniyet yetkilileri bu ihbarları dikkate alıp işleme koyuyor.

Bir kişi, bir kadın, bir çocuk etki alanımızca faydamız dokunmuş olur, unutmayın 157 İhbar Hattı!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s